Д-р Оз влегува во политиката

од Vladimir Zorba

Познатиот кардиохирург д-р Мехмет Оз во вторникот објави дека ќе се кандидира за републикански претставник на Пенсилванија во Сенатот на САД, во трка која може да стане една од најконкурентните на конгресните избори следната година.

Славата Оз, водител на телевизиската програма „The Dr. Oz Show“ ќе се насочи на изборите на 8 ноември 2022 година, кои би можеле да ја одредат контролата врз Сенатот и судбината на политичките планови на демократскиот претседател Џо Бајден.

Бајден тесно ја освои Пенсилванија на изборите во 2020 година, но републиканците постигнаа придобивки во законодавниот дом на државата. Многу набљудувачи очекуваат трката следната година да биде неизвесна по пензионирањето на републиканскиот сенатор Пет Томи.

Томи беше еден од седумте републикански сенатори кои гласаа за осудување на поранешниот претседател Доналд Трамп во јануари, по започнувањето на постапката за импичмент за Трамп.

Оз стана познат шокирајќи ја публиката покажувајќи го распаѓањето на неговите бели дробови и гнилиот црн дроб, порачувајќи им на гледачите дека треба да се грижат за себе.

Неговиот јавен имиџ беше нарушен во 2014 година кога им кажа на пратениците, кои ги испитуваа рекламите за лажни диететски производи, дека некои од производите промовирани во неговата емисија немаат „научна потврда“.

Сенаторите на сослушувањето се фокусираа на екстрактот од зелено кафе, додаток во исхраната што Оз во 2012 година го рекламираше како „чудо“.

Во изјавата во вторникот, Оз напиша дека се кандидирал како „конзервативен републиканец“ и дека е врвен хирург и застапник за здравствена заштита.

Тој влегува во трката неколку дена откако друг републикански кандидат, воениот ветеран Шон Парнел, кој доби поддршка од Трамп, се повлече од кампањата.

Слични содржини