Дали Бил Клинтон е вмешан во педофилски скандал: Се појавија нови информации, откриени тајни состаноци (фото)

од Nikola Popovski

Поранешниот претседател на САД Бил Клинтон бил на интимна вечера со Гислејн Максвел во 2014 година – откако била обвинета за регрутирање девојчиња за педофилот Jeефри Епштајн, се тврди во извештајот.

Во еден бомбастичен извештај на „Дејли Бист“ се вели дека претседателот Клинтон била со група пријатели на вечера во Лос Анџелес, вклучително и наводната Мадам Гислејн и нејзиниот „сопруг“.

Актерот Шон Пен бил меѓу гостите, се тврди во извештајот, пренесува Сан.

Максвел моментално е во затвор во Бруклин под сомнение дека подведувала малолетни лица за Епштајн.

„Дејли Бист“ објавил дека не е јасно зошто Максвел била на вечерата, но извори тврдат дека таа била блиска со поранешниот претседател и неговата ќерка Челси.

Максвел, наводно, бил неколку пати гостин во куќата на Клинтонови.

Сепак, според медиумите, врската Клинтон-Максвел оди многу подалеку од таа вечера.

Александар Џераси, син на сестрата на Максвел, Изабел, работел како началник на кабинетот во Бирото за работи на Блискиот исток од мај 2011 до јуни 2012 година, додека Хилари Клинтон била државен секретар.

Првата работа ја добил веднаш по колеџот, а некои медиуми јавуваат дека имал „посебен третман“ со Клинтонови.

На фотографијата од 2002 година се гледа како Клинтон се смешка додека 22-годишната Шонтаи Дејвис му ги масира рамената.

И покрај фотографиите, Дејвис, која тврди дека Епштајн ја силувал неколку пати, вели дека нејзиното искуство со Клинтон е позитивно и дека тој бил „целосен џентлмен“.

Друга фотографија објавена на почетокот на оваа година ги прикажува Клинтон и Максвел како стојат пред вратата на авионот на Епштајн, „Лолита експрес“.

Кабинетот на Клинтон негира дека поранешниот претседател знаел за какви било сомнителни активности додека бил пријател со Епштејн и Максвел.

Од таму, исто така негираат дека Клинтон некогаш отишол на островот Епштајн, познат како „Остров на педофилите“.

loading...

Слични содржини