Дали често настинувате? Еве што може да значи тоа за вашето здравје

од Vladimir Zorba

Ако симптомите на настинка не престанат, проблемот може да биде нешто посериозно. Лекарите објаснуваат што би можело да значи ако имате долгорочна „настинка“.

Има причина зошто оваа болест се нарекува „обична настинка“: Возрасните може да очекуваат две до три настинки секоја година, а децата можат да очекуваат уште повеќе, според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Настинките се главната причина поради која возрасните пропуштаат работа, а децата – училиште. Веројатно не ни треба да ви кажеме кои се симптомите, но болките во грлото и течење на носот обично се првите знаци, проследени со кашлање и кивање. Сепак, додека повеќето луѓе закрепнуваат за околу седум до десет дена, понекогаш настинките можат да траат и да траат толку долго што на крајот се прашувате дали остатокот од животот ќе го поминете бришејќи го носот.

Постојат неколку вистински причини зошто вашата настинка трае толку долго, пишува TheHealthy.

Можеби е долготрајна настинка

Причината број еден за долготрајната настинка, според Сатеш Бидаисе, професор по јавно здравје и превентивна медицина на Универзитетот во Св. Џорџ, е затоа што е можеби навистина таква. „Настинката е чест здравствен предизвик за луѓето ширум светот, особено кај децата кои обично имаат настинка еднаш месечно и кај возрасните во просек два до четири пати годишно“, вели тој. „Меѓутоа, додека обичната настинка обично исчезнува во рок од една недела, секоја настинка која трае повеќе од две недели се смета за долгорочна“.

Можеби имате друг вирус

Особено за време на студената сезона, може да се заразите со вирус, да се борите со него, а потоа да бидете изложени на сосема нова настинка; нов вирус и нови симптоми може да се измешаат со оние со кои штотуку се боревте и да изгледаат како една долга болест. „Постојат буквално стотици вируси кои можат да предизвикаат настинка, па вообичаено е да се заболат повеќе од еден во дадена година“, вели Џошуа Скот, доктор на науки, лекар од Институтот Кедарс-Синаи Керлан-Џобе во Лос Анџелес, додавајќи дека тоа е честа појава кај децата.

Несакан ефект на вашиот лек

Кашлицата често е последниот симптом што исчезнува по настинката, но ако вашата едноставно не исчезне, тоа може да биде поради вашите лекови, вели Кристин Артур, докторка, интернист во Медицинскиот центар МемориалКар Оринџ Коуст во Фонтајн долината, Калифорнија. Хроничната сува кашлица е вообичаен несакан ефект на АКЕ инхибиторите, како што се лизиноприл, беназеприл и рамиприл, кои се еден вид лекови за крвен притисок. Сепак, не треба да има други симптоми како назална конгестија, болки во грлото или притисок во синусите, па ако земате еден од овие лекови, разговарајте со вашиот лекар за евентуално префрлување на друг.

Можеби се работи за алергија

Честа причина за течење на носот и кашлица која имитира вирусна болест може да бидат алергии на околината, вели д-р Скот. „Во зависност од сезоната, симптомите на алергија може да траат многу подолго и често се придружени со чешање, насолзени очи“, објаснува тој. Поленот од дрвјата често може да биде висок во зима, па може да се појават и симптоми на алергија.

Може да имате имунодефициенција

Долготрајните настинки исто така може да бидат знак дека е загрозен одбранбениот систем на вашето тело, вашиот имунитет. Ова значи дека сте помалку способни да се борите против инфекцијата, објаснува д-р Бидаисе. Лошата исхрана, несоодветен сон, дехидрација, стрес, генетски состојби, одредени лекови и системски вирусни инфекции како што е вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ) може да ја намалат способноста на телото да се ослободи од настинката. „Имунокомпромитираните состојби бараат супортивен третман како што се додатоци во исхраната, одмор, течности, управување со стресот и антимикробна терапија“, вели д-р Бидаисе.

Слични содржини