Дали е можно? Само едно евро би можело да одлучи за тужбата меѓу Бред Пит и Анџелина Џоли

од Vladimir Zorba
485 прегледи

Во моментите кога се чинеше дека на долгата огорчена разводна битка на Бред Пит и Анџелина Џоли конечно се ближи крајот, се чини дека се може повторно да се искомплицира, а се може да се реши за… едно евро.

Во битката за Шато Миравал, винарија и луксузен имот на југот на Франција, некогашната сакана холивудска двојка не ги избира средствата за правната битка што трае од 2016 година.

Бред Пит сега е подготвен да направи неверојатен потег, повикувајќи се на Анџелина дека никогаш не му платила ниту едно евро, со што добила дополнителни 10 отсто од сопственоста. „Page Six“ дозна и дека актерот има право на тоа, бидејќи таа сума всушност никогаш не била платена. Имено, станува збор за симболична вредност за која Бред отстапил дополнителен процент од правото на имотот, во знак на својата љубов и лојалност.

Во контекст на тоа, а особено на сумата, јасно е дека Анџелина никогаш не помислила да му го плати споменатото евро, и туку токму тој му станал главниот адут на Пит во тужбата. Да потсетиме, актерот и емотивно и професионално е исклучително приврзан за Миравал и не може да и прости на Анџелина што го продаде својот дел на рускиот олигарх Јуриј Шефлер.

Дотолку повеќе што првобитниот договор беше дека во случај на продажба од едната страна, другата има право на првенствено купување. Но, кога Пит не успеа да го докаже ниту овој „прекршок“ на суд, тој се сврте кон штотуку споменатото евро како веројатно последната шанса за да постигне правна победа.

Сè се случува само десет дена откако судијата ги отфрли повеќето барања на Бред Пит затоа што немале правна основа.

Ќе видиме дали ќе има подобра среќа со овој обид, а сега се соочува со одбрана од се потешките обвинувања за семејно малтретирање, меѓу кои актерот наводно се откажал од барањето за заедничко старателство над децата што ги има со својата поранешна сопруга.

Слични содржини