Дали пиењето вода со лимон на празен стомак е навистина здраво за телото?

од Vladimir Zorba

Веројатно нема сомнение дека лимонот е добар за здравјето, но дали пиењето вода со лимон секој ден крие некои вистински здравствени придобивки за нашето тело?

Џанлука Русо одлучи да го провери ова кога се согласи на предизвикот да пие само вода со лимон една недела.

Сигурно сте прочитале за многуте лековити својства на лимонот, кој се споменува и како природен антибиотик, благодет за имунитет, природен антисептик и дека помага при ублажување на болки во грлото и менструални грчеви. Според некои, водата со лимон помага и во борбата против младешките акни.

Русо пиеше 2,5 децилитри вода со половина исцеден лимон на празен стомак наутро една недела, а веќе, вели таа, на крајот од неделниот предизвик, забележала дека нејзината кожа е почиста и посветла.

„Некои рецепти што ги најдов велат дека водата треба да биде топла, но, искрено се одлучив за посвежа варијанта и на мое изненадување, брзо ги видов резултатите. Лицето ми беше исчистено од мозолчиња, дури и од мали темни пигментациски дамки, а мојата кожа беше речиси беспрекорна: нема воспаление или вишок на себум и нови темни дамки. Покрај тоа, стана многу помека на допир и многу посветла“, пишува Русо за Инсајдер.

Патем, водата со лимон е еден од начините да се добие потребната количина на витамин Ц и да се зголеми хидратацијата.

Неколку дена по завршувањето на предизвикот, имаше негативно разочарување и дел од акните почнаа да се враќаат. Сигурна е, вели таа, дека токму лимонот ја заштитил од воспаленија. „Покрај тоа, водата со лимон исто така ми помогна во оралното здравје, а јас бев помалку подуена“, напиша Русо, како поддршка на истражувањата кои велат дека водата со лимон може да дејствува и како природен диуретик.

„Тенот ми се подобри, здивот ми се освежи и варењето е избалансирано, но не забележав други здравствени придобивки“, пишува таа, свесна дека една недела предизвици е премногу краток период.

„Сепак, имав и еден негативен ефект кога пиев вода со лимон; Бев жедна секој ден, и ако не ја угасам жедта, ми остануваше чуден вкус во устата “, додава Русо, заклучувајќи дека дефинитивно ќе размисли да ја направи водата со лимон постојана секојдневна практика.

Слични содржини