Во Советот на федерацијата (горниот дом на рускиот парламент) ги објаснија обидите на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган да ги загрее односите со Русија по инцидентот со соборениот руски самоубиец Су-24. Ердоган потоа постојано менува реториката. Ту тврди дека Анкара нема да се извинува за ништо, ту зборува дека жали за она што се случило и се надева на подобрување на односите со Русија.

images (9)

Сегашниот “помирителен тон” на турскиот лидер во Советот на федерацијата се смета за знак на слабеење на неговата позиција во својата земја. Фотељата на Ердоган почнува да се ниша.

Такво мислење изрази заменик-претседателот на Советот за одбрана и безбедност, Франц Клинцевич. „Тој нема разбирање дури и во сопствената земја “, вели Клинцевич.

Според сенаторот, Ердоган “е многу огорчен” не од инцидентот со рускиот авион, туку од реакцијата на Русија за овој инцидент, особено, одлуката за укинување на безвизниот режим.

Претходно претседателот на Турција, изјави дека многу е огорчен од инцидентот со рускиот Су-24 и смета дека можната средба со претседателот на Русија Владимир Путин во Париз е шанса за обновување на односите меѓу двете земји.

Декретот на претседателот на Русија за специјалните економски мерки во однос на Турција значи дека таканаречената “точка од која нема враќање назад “во руско-турските односи е помината, смета уште Клинцевич. “По трагичниот инцидент (со Су-24) ние четири дена – цели четири дена ја оставивме вратата отворена. Но разбирливи објаснувања не добивме. Сега се плашам дека точката од која нема враќање назад, е помината “, рече рускиот политичар.

Слични содржини