Актуелно
Почетна / Спорт / Дали знаете што претставуваат црвените точки? Се појави интересна мапа

Дали знаете што претставуваат црвените точки? Се појави интересна мапа

Познатата изрека дека фудбалот е најважната споредна работа во светот се чини дека не е обична фраза.

Деновиве на социјалните мрежи се појави мапа на Европа која покажува колку е важен фудбалот за луѓето на нашиот континент, пренесува „Вечерњи“.

Имено, секое фудбалско игралиште е обележано со мала црвена точка, без разлика дали е професионален или аматерски клуб. Резултатот е навистина импресивен.

Целата мапа е практично црвена, со што најгусто е во Франција, Германија, Данска, Италија.

loading...