Де Зерби си најде нов клуб

од Vladimir Zorba
2,6K прегледи

Олимпик Марсеј му понуди тригодишен договор на поранешниот менаџер на Брајтон, Роберто Де Зерби. Според Фабрицио Романо, преговорите се во напредна фаза и голема е веројатноста ова да биде следната работа на 45-годишниот Италијанец, кој на самиот крај од изминатава сезона најави разделба од „галебите“.

Де Зерби беше поврзуван со Челси, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Барселона, Баерн (Минхен) и Јувентус, но на крајот не се разбра со секој од тие гиганти.

До неодамна фаворит за тренерското место на Марсеј беше Серхио Консеисао, но се чини дека оваа опција пропадна и сега на дневен ред е Де Зерби.

Според италијанските медиуми, младиот стручњак работата во Лига 1 ја гледа како одлична можност да стекне дополнително искуство.

Слични содржини