Дел од скалите на Ајфеловата кула е продаден за повеќе од 274.000 евра

од Stefanija Kuzmanovska

Дел од скалите на Ајфеловата кула со околу 14 скалила е продаден на аукција во вторникот за точно 274.475 евра, објави куќата „Artcurial“.

Скалилото, скоро три метри високо, потекнува од оригиналното скалило на познатата железна дама од 1889 година.

Тој дел ги поврзуваше вториот и третиот кат.

Поради инсталирање на лифт помеѓу подовите во 1983 година, беше потребно да се демонтира дел од скалилото на неколку делови.

Еден дел се наоѓа на првиот кат во Ајфеловата кула како експонат, додека некои се наоѓаат во музеи низ цела Франција или во приватни колекции.

Афеловата кула е висока 324 метри и е еден од симболите на Париз. Изграден е од Густав Ајфел во 1889 година како експонат за Светскиот саем за одбележување на стогодишнината од Француската револуција. Кога била изградена кулата, многу Парижани сметале дека е потсмев и треба да се урне, а денес има репутација на едно од ремек-делата на светската архитектура.

loading...

Слични содржини