Дерматолог: Три знаци на кожата може да сигнализираат сериозни здравствени проблеми

од Vladimir Zorba

СЕКОЈ дел од нашето тело може да содржи важни индиции за нашето здравје, вклучувајќи ја и нашата кожа. Професионалците за кожа често можат да ги забележат знаците на хронична болест само со гледање во лицето.

Текстурата и бојата на нашата може да откријат многу за здравјето. За среќа, дерматологот од Њујорк д-р Џереми Брауер откри за BuzzFeed на што треба да внимавате.

1. Црвенило

Во зависност од моделот, црвенилото може да биде знак за розацеа, иритација на кожата или алергиска реакција. Лекарот објаснил дека ситни црвени или виолетови точки, кои не бледнеат при притискање, може да укажуваат на недостаток на витамин или посериозни здравствени проблеми.

Покрај тоа, црвените дамки можат да бидат знак за рак на кожата, додека црвениот осип на образите често се јавува кај лупус.

2. Промена на бојата на кожата

Овој симптом доаѓа во многу бои, секој посочува на одредена причина, според д-р Брауер. Црвената боја укажува на воспаление, кафената боја укажува на промени во пигментацијата, а сината е знак за васкуларни проблеми.

Гледањето розови и жолти дамки на потколениците може да биде знак дека треба да се провериме за дијабетес. Сепак, тоа може да укажува и на проблеми со тироидната жлезда или воспалителни болести како Кронова болест и ревматоиден артритис, вели дерматологот.

3. Задебелување на кожата

Задебелувањето на кожата може да биде уште еден предупредувачки знак за дијабетес. Овој симптом често е видлив на прстите, рацете и нозете.

„Треба да правите дома преглед еднаш месечно. Проверете ја кожата од косата и скалпот до прстите на нозете и од напред до назад. Ако видите невообичаени испакнатини, красти или какви било други промени, треба да посетите дерматолог.” советува д-р Брауер.

Слични содржини