ДЕСТАБИЛИЗИРАНА Меѓународната вселенска станица: Астронаутите не беа во опасност

од Stefanija Kuzmanovska

Меѓународната вселенска станица беше накратко дестабилизирана, кога млазниот погон на новопристигнатиот руски модул за истражување Наука ненамерно стартуваше неколку часа откако слета.

Според извештајот на американската вселенска агенција НАСА, седум членови на екипажот на станицата, двајца руски и тројца астронаути на НАСА, како и Јапонците и астронаутот на Европската вселенска агенција од Франција, во ниту еден момент не биле во непосредна опасност, пренесува „Ројтерс“.

НАСА на Твитер соопшти дека моторите на модулот започнале неочекувано да се активираат вчера во 12.45 часот, со што станицата се поместува за 45 степени од позиција, а комуникацијата со екипажот била прекината неколку минути за време на инцидентот, но тие навистина не чувствувале никакво движење додека вселенската станица не се навалила половина степен во секунда додека тимовите на Земјата не успеале да ја вратат контролата со активирање на потиснувачот на вториот модул.

Моторите на „Наука“ на крајот биле исклучени, вселенската станица се стабилизираше и нејзината ориентација беше вратена во нормала, а истрагата за причините за овој инцидент е во тек, соопшти НАСА.

Слични содржини