Џони Деп се враќа на големото платно

од Vladimir Zorba

Џони Деп за прв пат се враќа во кино по скандалот со неговата поранешна сопруга Амбер Херд, уверуваат од „Варајети“. Тој ќе глуми во историски филм на францускиот режисер Мајвен, каде ќе го игра кралот Луј XV, чие владеење е едно од најдолгото во светската историја (58 години).

Се наведува дека снимањето ќе се случи летово на периферијата на Париз, главно во Версајската палата, поранешната резиденција на француските монарси. Мејвен исто ќе игра една од улогите во филмот, нејзината хероина е грофицата Жана Дубари, последната љубовница на Луј XV.

Деп во последно време се мачи со кариерата. Откако го загуби случајот против таблоидот „Сан“ во 2020 година, кој го обвини дека ја претепал Амбер Херд, Џони беше принуден да се откаже од улогата на Гелерт Гринделвалд во филмската франшиза „Фантастични ѕверови“. Актерот не беше поканет и на други проекти. Според Деп, тој бил бојкотиран во Холивуд.

Поседниот игран филм на актерот е The Great од 2020 година, кој разоткрива еколошки криминал во Јапонија.

Херд поднесе барање за развод од Џони Деп во 2016 година, откако го обвини за семејно насилство. Деп ги негира сите обвиненија, а парот се уште ја разјаснува својата врска на суд.

Слични содржини