Џордан покрај себе го вклучи и Пипен во најдобрите пет на сите времиња

од Vladimir Zorba

Легендарниот американски кошаркар Мајкл Џордан ги објави имињата на според него најдобрите пет играчи во историјата на овој спорт. Џордан покрај тоа што се вброи себе си меѓу најдобрите го вклучи и некогашниот соиграч од шампионската генерација на Чикаго булс, Скоти Пипен.

Другите тројца се Меџик Џонсон, Хаким Олајџувон и Џејмс Ворти.

– Ова се момците со кои играв во ист тим и против кои се соочив на теренот. Кога сè е сериозно, тогаш ќе ги изберам оние што ги знам, изјави Џордан.

Ворти и Џонсон беа дел од ЛА лејкерс, додека Олајџувон беше препознатлив симбол за Хјостон рокетс.

Слични содржини