Џенифер Анистон има ново занимање

од Vladimir Zorba
35,2K прегледи

Една од најпопуларните американски актерки стана и писателка, откако на 1 октомври на полиците на книжарниците ќе се појави детската книга Clydeo Takes a Bite Out of Life, напишана од Џенифер Анистон.

Во најавите се наведува дека станува збор за приказната за кучето Клајд и неговата забавна потрага по самодоверба и смислата на животот. Посвоеното куче на Џенифер, Клајд, послужи како шаблон за ликот на кучето.

Клајдео за прв пат се појави на Инстаграм профилот на Џенифер во 2021 година кога таа се здружи со студиото за анимација Invisible Universe, а познатата актерка и продуцент вели дека не можела да замисли колкава радост ќе им донесе на фановите и следбениците.

Книгата Clydeo Takes a Bite Out of Life раскажува за неговото откритие дека е талентиран готвач, илустрациите ги потпишува Бруно Џејкоб, а издавач е HarperCollins Children’s Books. Со издавачката куќа и Invisible Universe, 55-годишната Џенифер, која светската слава ја стекна во култната серија Friends, потпиша договор за четири книги, од кои едната ќе биде готвач на Клајд.

„Исклучително сме горди што соработуваме со едната и единствена Џенифер Анистон и невидливиот универзум за да ги оживееме глупоста, добрината и топлината на Клајд во книгите. Клајдео не е само приказна за авантурите на едно прекрасно куче, туку и прослава на радоста што секој може да ја најде во откривањето на својата вистинска страст во животот“, изјавија од HarperCollins.

Џенифер е горд сопственик на Клајд и на уште две кучиња, Софи и Лорд Честерфилд. Таа е исклучително активна во помагањето на другите кучиња и животни и често објавува објави на својот профил во кои се обидува да ги анимира своите 45 милиони следбеници да посвојуваат кучиња од засолништа. Таа оваа година доби специјална награда од организацијата ПЕТА за нејзините напори.

Џенифер живее со своите три кучиња во луксузна куќа во Бел Ер и често објавува нивни фотографии на социјалните мрежи. Таа имаше уште две кучиња, Норман и Доли, кои ги посвои како кученца во 2005 година по разделбата со нејзиниот сопруг Бред Пит. Норман почина во 2011 година на 15-годишна возраст, а Доли во 2019 година. Една година подоцна, Лорд Честерфилд пристигна во домот на Џенифер.

Слични содржини