Додадете една состојка и ќе добиете најкрцкави компирчиња – нема грешка!

од Aleksandar Petrovski

Никој не ужива во мрсен или недоволно варен компир. За среќа, постои еден генијален трик што на ова јадење ќе му даде совршена крцкавост.

Еден готвач сподели трик за подготовка на печен компир на социјалните мрежи, а се што треба да направите е да ги следите чекорите и да подготвите само неколку состојки – компири, сол и сода бикарбона!

Прво, готвачот препорачува миење и лупење компири пред да ги исецкате.

Ставете ги компирите во тенџете со вода и додадете четвртина чаша сол.

Почекајте да зоврие и потоа додадете лажичка сода бикарбона – тоа е трикот! Сода бикарбона ја крши површината на компирот и така печејќи ја добиената кора од скроб, добивате крцкав специјалитет.

Гответе ги компирите 20-25 минути додека не омекнат. Загреан сад за печење на 180 степени Целзиусови.

Исцедете ги компирите, додадете малку масло и малку сол. Ставете ги компирите во тавата што сте ја намениле за печење и можете, по желба, да додадете уште малку масло.

Печете го 35 до 40 минути. Погрижете се повремено да ги вртите компирите за да добијат добра, изедначена кора. Послужете со сол и црн пипер.

Слични содржини