Додик на годишнината од НАТО бомбардирањето: Не можеме да им простиме затоа што беа бездушни

од Vladimir Zorba

Претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик изјави вечерва, на церемонијата по повод Денот на сеќавање на жртвите од агресијата на НАТО во 1999 година во Сомбор, дека се собираме на тоа место – да не се сеќаваме, туку да не заборавиме што се случи поради, како што рече, злосторниците кои наредиле бомбардирање на Србија.

„Што се однесува до мене, никогаш нема да им простиме или заборавиме, без оглед на пораките што ни ги испраќа нашата Светост. Не можеме да им простиме затоа што беа бездушни. Не можеме да им простиме затоа што отидоа до крај, не само да уништат и да не уништат, но да не потценат и понижат. Не можам да им верувам и никогаш нема да им верувам“, изјави Додик.

Тој додаде дека „се собираме благодарение на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за да не се заборави агресијата и агресијата да се нарекува со вистинското име“.

Слични содржини