Договорот на Нејмар автоматски ќе биде продолжен

од Vladimir Zorba

За една недела, договорот на Нејмар со Пари Сен Жермен автоматски ќе биде продолжен на уште една година, тврди „Екип“. Ова се должи на вклучувањето на посебна клаузула во договорот.

Во мај 2021 година, Бразилецот потпиша договор со парижаните до 2025 година. На 1 јули 2021 година договорот автоматски беше продолжен за една година, а на 1 јули 2022 година ќе биде продолжен за уште една година – до 2027 година.

Оваа информација доаѓа во време на гласините дека Бразилецот може да се пресели во Јувентус на позајмица за време на летниот преоден рок, откако сопственикот на тимот, Тамим бин Хамад Ал-Тани не беше задоволен од неговото рано испаѓање во Лигата на шампионите.

30-годишниот Бразилец се пресели во ПСЖ од шпанскиот гигант Барселона во 2017 година за рекордни 222 милиони евра во светскиот фудбал. Како дел од парискиот клуб, фудбалерот одигра 144 натпревари, постигнувајќи 100 гола и 60 асистенции. Напаѓачот стана четири пати шампион на Франција, три пати победник на Купот на Франција, двапати на Суперкупот и еднаш на францускиот Лига Куп.

Слични содржини