Дончиќ: Далеку сум од тоа да доминирам во НБА лигата

од Vladimir Zorba

ДАЛАС Маверикс го совлада Бруклин Нетс со 113: 109 на натпревар одигран во петокот вечерта во Американ Ерлајнс центарот, а средбата беше обележана со лош шут на најдобрите играчи на двата тима.

Кевин Дурент го погодуваше секој трет обид од игра (7-21) и имаше само еден од десет во второто полувреме, а Лука Дончиќ беше уште послаб (7-22, од кои 2-11 во второто полувреме), но со повеќе причини за задоволство на крајот од дуелот.

Словенецот реализираше вкупно 24 поени, имаше 10 скока и осум асистенции на новото славје на Маверикс. Тој погоди пет тројки од 13 обиди, а една неважечка се шири на социјалните мрежи утрово.

После натпреварот, Дончиќ беше запрашан како е да се биде пример за деца низ целиот свет и да доминира толку млад во НБА лигата. Лука се заблагодари за комплиментот, во разговор рече дека ова е една од најлошите игри што ги одиграл и истакна:

„Јас сум далеку од доминацијата во НБА. Само уживам да бидам тука“.

Тим Хардавеј Џуниор беше втор стрелец на победничкиот тим со 23 поени на кои додаде шест скока. Кај Нетс, Дурент беше запрен на 20 поени и девет скока.

Сите стрелци беа предводени од Кајри Ирвинг со 45 поени, но неговиот учинок не им помогна на Нетс да избегнат четврти последователен пораз во НБА.

Слични содржини