Дванаесетгодишно момче заработи 290.000 фунти од NFT-китови

од desk4
12-годишно момче од Лондон заработи околу 290.000 фунти за време на училишните распусти, откако создаде серија пикселирани уметнички дела наречени „Чудни китови“ и продаде интернет токени (NFT).
Со NFT, уметничкото дело може да се „токенизира“ за да се создаде дигитален сертификат за сопственост што може да се купи и продаде.
Тие генерално не му даваат на купувачот вистинско уметничко дело или негово авторско право.
Бенјамин Ахмед ја чува својата заработка во форма на Ethereum – крипто-валута во која тие беа продадени.
Ова значи дека тие би можеле да се зголемат или намалат во вредност и нема резервна копија од властите доколку дигиталниот паричник во кој ги држи е хакиран или компромитиран.
Тој никогаш немал традиционална банкарска сметка.
Соучениците на Бенјамин сеуште не се свесни за неговото новопронајдено крипто-богатство, иако има снимено видеа на Јутјуб за своето хоби, во кое ужива заедно со пливањето, бадминтон и таеквондо.
Таткото на Бенјамин, Имран, програмер кој има обична работа во финансии, ги охрабри Бенјамин и неговиот брат, Јусеф, да започнат со кодирање на возраст од пет и шест години.
Момчињата 20 или 30 минути вежбаа кодирање дневно – вклучително и на одмор, рече тој.
Чудни китови е втората дигитална уметничка колекција на Бенјамин, по претходниот сет инспириран од Minecraft, кој не беше толку популарен.
Овој пат, тој црпеше инспирација од добро позната пикселирана слика од „меме“ на кит и популарен стил на дигитална уметност, но ја искористи својата програма за да создаде комплет од 3.350 китови.
Бенјамин веќе работи на својата трета колекција со суперхерои.

Слични содржини