Екс директор на Баерн: Сега нема причина играчите да играат против Тухел

од Vladimir Zorba

Поранешниот спортски директор на Баерн (Минхен) Михаел Решке признава дека Баварците можат да се трансформираат откако се реши случајот со иднината на Томас Тухел. Раководството и менторот се договорија тој да си замине на крајот на кампањата.

Имаше сугестии дека некои натпреварувачи можеби го бојкотирале Тухел.

„Понекогаш работите едноставно не функционираат како што сакате“, прокоментира Решке за TZ. „Ова важи и ако тренерот, тимот и клубот се на највисоко ниво. Се чини дека тоа е случај во Баерн во моментов, поради што одлуката (за разделбата – н.з.) не изненадува. Во секој случај, ќе биде возбудливо да се види како ќе се одвиваат работите оттука. Мислам дека е многу веројатно дека сето ова ќе генерира нова енергија кај сите, бидејќи играчите повеќе нема да играат за или против својот менаџер, туку само за клубот, навивачите и за себе, на крајот“.

Баварците се веќе на 8 бода од врвот во Германија, испаднаа од Купот на Германија, а загубија од Лацио во првото осминафинале во Лигата на шампионите.

Слични содржини