Експерт препорача суплементи кои треба да ги земаме во текот на летото

од Stefanija Kuzmanovska

Долгите сончеви денови можат да го зголемат нивото на енергија и да го олеснат производството на мелатонин, хормонот за спиење.

„Меѓутоа, иако има неколку добри елементи на летото, зголемената енергија може да доведе и до согорување“, рече фармацевтот Стив Браунет-Гејл од Lifestyle Packaging.

За време на потоплото време, на телото му треба време да се прилагоди, плус тоа е сезона на алергии. Имајќи го тоа на ум, експертот ги сподели најдобрите суплементи што треба да се земаат во текот на летните месеци.

Цинк
Топлото време, за жал, не доаѓа без високи концентрации на полен, оставајќи многумина со алергии на полен со течење на носот и чешање на очите.

За среќа, цинкот може да помогне во ублажување на симптомите, а истовремено да ја зајакне вашата респираторна функција и здравјето на синусите.

„Препорачаната количина на цинк за возрасни мажи е 9,5 mg и 7 mg за жени. Земете ги барем еден час пред или два часа по оброкот или со храна ако мислите дека предизвикуваат стомачни проблеми“, советува фармацевтот.

Витамин Ц
Друг додаток во исхраната кој може да ви помогне при алергии е витаминот Ц.

Сепак, овој витамин има повеќе трикови во ракавот.

„Тоа е природен антиоксиданс кој помага да се одржи здравјето на кожата и да се спречи оштетувањето на клетките предизвикано од зголеменото ниво на УВ светлина“, вели Браунет-Гејл.

Препорачаната количина за возрасни на возраст од 19 до 64 години е 40 mg на ден, а експертите велат дека витаминот Ц најдобро се апсорбира на празен стомак 30 до 45 минути пред појадокот.

Омега 3
Наречени „градежни блокови“ на клеточните мембрани, омега-3 помагаат да се зголеми протокот на крв и да се унапреди здравјето на срцето и посилен имунолошки систем.

Браунет-Гејл вели дека во исхраната треба да се додаде додаток на омега-3, а најмногу го има во рибиното масло, маслото од алги или маслото од ленено семе.

„Доколку одберете да консумирате додатоци за да го добиете дневниот внес, се препорачува да изберете еден со иста дневна количина што би одговарала на природниот внес на да речеме две порции риба неделно – 450 mg по дневна доза за возрасни.

Експертот додаде дека секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар пред да додадете некој од овие додатоци во вашиот режим, особено ако земате други лекови.

Слични содржини