Експлозија во џамија во Авганистан: Најмалку 33 загинати, меѓу кои и деца

од Берта Китинска

Најмалку 33 лица, меѓу кои и деца, загинаа во експлозија во џамија во северната авганистанска провинција Кундуз, соопштија денеска тамошните власти.

Портпаролот на талибанската влада Забихула Муџахид изјави и дека 43 лица се повредени во бомбашкиoт напад во областа Имам Сахеб.

Локален претставник изјави дека бомбата експлодирала во суфиската џамија Мавлави Сикандар.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но главниот осомничен е Исламска држава.

Слични содржини