Ел Салвадор купува Биткоин во вредност од 5,4 милиони долари

од Vladimir Zorba

Наиб Букеле, претседателот на Ел Салвадор, неодамна објави дека неговата земја купила уште 100 БТК.

Тоа по денешни цени вреди околу 5,4 милиони долари.

Како и секогаш, „извршниот директор“ на Ел Салвадор (како што стои во неговата биографија) лежерно го објави купувањето на Твитер во петокот.

И покрај падот на водечката криптовалута оваа недела, претседателот не ја доведе во прашање својата инвестиција. Наместо тоа, тој го гледа потегот како шанса да акумулира БТК по падот.

„Ел Салвадор штотуку купи 100 дополнителни монети набавени со попуст“, стои во твитот.

Минатиот месец, претседателот најави многу поголемо купување на 420 биткоини откако неговата цена во долари падна на дното на опсегот од околу 60.000 долари. Во комбинација со неодамнешното купување, Ел Салвадор веќе има над 1.000 БТК.

Како и секогаш, познатиот биткоин критичар Питер Шиф не беше импресиониран. Одговарајќи на Букеле, тој рече дека купувањето било „несреќно“ за жителите на Ел Салвадор и се сомнева дека нацијата на крајот ќе ги намали загубите и ќе ги продаде своите биткоини.

Сепак, Ел Салвадор ги покажува сите намери да ги задржи. На денот кога стана законско средство за плаќање во земјата, претседателот најави голем број последователни инвестиции во средството, иако неговата цена брзо паѓаше.

Потоа, кога цената скокна минатиот месец, Ел Салвадор го искористи својот профит за да изгради болница за домашни миленици.

Слични содржини