Емотивното писмо на Федерер – сонува за враќање во 2022 година

од Vladimir Zorba

Роџер Федерер отворено зборуваше пред швајцарските новинари за планот да продолжи, поточно крајот на кариерата.

Многу се зборуваше и шпекулираше за крајот на неговата кариера, а Федерер го прекина тоа кога ги доби последните лекарски тестови.

„Ја отвори душата“ во интервју и кажа се што му пречи.

Сака да се врати барем уште еднаш и фановите да го гледаат како голем човек, а не како најдобриот тенисер кој се сопнува и нема сила да се бори повеќе од три сета.

Од писмото на Федерер е јасно дека последниот „Вимблдон“ е прилично трауматично искуство за него, Хуберт Хуркач го декласираше во четвртфиналето во три сета.

Приказната на Федерер ја пренесуваме во целост:

„Би бил неверојатно изненаден да играм повторно на Вимблдон 2022. Австралија не е опција. Но, тоа не е изненадување за мене. Уште пред операцијата знаевме дека ќе бидат потребни неколку месеци закрепнување. Сакав да го почекам првиот сериозен преглед пред да и се обратам на јавноста, а тој беше многу охрабрувачки. Почнав долг процес на рехабилитација во кој ги вложив моето срце и душа. Но, ситуацијата не е иста како во 2016. Морам да бидам трпелив.

Прегледите по сезоната на трева открија дека мојот десен внатрешен менискус повторно е повреден. Мораше да биде „сошиен“, што бараше одреден период на имобилизација. Докторите ја искористија и можноста да ми ја лечат ‘рскавицата. Лекарите велат дека во јануари ќе можам лесно да џогирам и постепено да се враќам на теренот. Полека. Тие не го знаат тоа, но јас играм тенис со децата некое време. Потоа во март или април можам повторно да почнам да тренирам како вистински тенисер.

Ја направив оваа операција за да можам да скијам со децата или да играм фудбал или тенис во иднина. Мојата примарна мотивација беше да се вратам во форма за нормален живот. Но, на оваа рехабилитација сакав да пристапам со менталитет и тело на врвен спортист.

Што се однесува до моите спортски амбиции, сакам уште еднаш да видам што можам да постигнам како тениски професионалец. Се борам за тоа и сум многу мотивиран. Ја чувствувам поддршката од мојот тим и од семејството. Сите сакаме да се збогуваме со моите преференции и на теренот.

Слични предизвици сум доживеал многу пати во кариерата. Понекогаш, без јавноста да биде свесна за тоа. И иако знам дека крајот е близу, сакам повторно да се обидам да одиграм неколку одлични натпревари. Нема да биде лесно, но ќе се обидам.

Што се однесува до простувањето, мислам дека секој спортист треба сам да одлучи. Не постои вистинско време за пензионирање. Има само време кое му одговара на секој спортист поединечно. Тоа е многу лична одлука.

Која слика ќе ја паметат луѓето од мене? Мојот последен сет на Вимблдон минатиот јули? Или моите Гренд слем титули и што го предизвика тоа кај нив кога ме гледаа како играм? Давам пари за второто. Јас сум прилично опуштен околу тоа веќе неколку години.

Но, ги разбирам чувствата на навивачите. Ќе ми биде лесно да кажам: Дадов многу и добив многу. Ајде да застанеме тука. Но, да инвестирам сè за да се вратам е исто така мој начин да кажам благодарам. Моите фанови заслужуваат подобро од впечатокот од мојата последна сезона на трева.

Мојот свет нема да се сруши ако никогаш не играм во уште едно Гренд слем финале. Но, мојот голем сон е да се вратам уште еднаш. И всушност, јас сè уште верувам во тоа. Верувам во чуда како ова. Веќе ги доживеав“.

Слични содржини