Ердоган им пркоси на САД: Ние не сме племе, ние сме Турција

од Vladimir Zorba

Денес, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, им се спротивстави на американските закани за санкции поради неодамнешното тестирање на напредниот руски противвоздушен систем S-400.

„Без оглед какви се вашите санкции, не одложувајте, туку применувајте ги. Вие (САД) ни велите да го вратиме S-400. Ние не сме племенска држава, ние сме Турција“, рече Ердоган.

Американските власти во петокот повторно предупредија дека односите со Турција, која официјално е сојузник на САД во НАТО, ќе бидат сериозно загрозени од неодамнешното турско тестирање на системот S-400.

Стејт департментот соопшти дека тестот е „некомпатибилен со одговорноста на Турција како сојузник на НАТО и стратешки партнер на Соединетите држави“.

СAD се заканија дека ќе воведат санкции против Турција доколку го активираат системот.

Анкара потпиша договор за набавка на S-400 од Русија во 2017 година, а првите батерии беа испорачани во јули минатата година.

loading...

Слични содржини