ЕУ изрази жалење што Силјановска Давкова не го употребила уставното име на државата

од Vladimir Zorba
270 прегледи

ЕУ изразува жалење поради фактот што новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, не го употребила уставното име на земјата на денешната церемонија на полагање заклетва, соопшти Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС).

Во соопштението се наведува дека ЕУ нагласува дека е многу важно целосно да се почитуваат постоечките, правно обврзувачки договори, вклучително и Договорот од Преспа што Северна Македонија го потпиша со Грција.

Силјановска Давкова рано денеска даде свечена заклетва и во таа прилика не го кажа зборот „Северна“, што е составен дел од уставното име на таа држава и покрај тоа што во текстот на заклетвата се споменува државата што го прочита претседателот на Собраnieto во заминување, Јован Митрески, повикувајќи ја Силјановска да повтори како Северна Македонија.

Слични содржини