Evergrande избегна банкрот со плаќања во последен момент

од Vladimir Zorba

Акциите на кинескиот недвижен гигант Evergrande поскапеа за 7,8 отсто во Хонг Конг, откако кинеските медиуми објавија дека компанијата извршила исплата на камати пред последниот рок овој викенд.

Компанијата пропушти исплата од 83,5 милиони долари минатиот месец, што предизвика 30-дневен грејс-период, кој требаше да истече во сабота.

Компанијата ги испрати средствата во петокот, изјавија извори на Блумберг и Ројтерс.

Ако рокот беше пропуштен, Evergrande ќе беше формално во банкрот.

По веста за плаќањето, акциите на в малку се опоравија од големиот пад претходниот ден, по веста дека пропаднал договорот за продажба на дел од нејзината единица за недвижен имот.

Кинеската компанија за недвижности „Hopson Development“ требаше да купи 51% од акциите во поделбата за 2,6 милијарди долари, но двете компании потврдија дека договорот пропаднал откако не успеале да ги договорат условите.

Краткорочно спасение

Последната исплата веројатно нема да ја намали загриженоста на долгорочните инвеститори.

„Evergrande сè уште треба да го реструктуира својот долг. Оваа исплата може да биде начин за нив да добијат поддршка од засегнатите страни пред напорната работа потребна за реструктуирање“, рече адвокат за реструктуирање на долгот со седиште во Хонг Конг, кој застапува некои сопственици на обврзници.

Наредната недела се ближи уште еден рок за исплата на обврзници за 47,5 милиони американски долари.

Неволјите на Evergrande одекнаа во кинескиот сектор за недвижности од 5 трилиони долари, кој по одредени показатели сочинува четвртина од економијата, со низа извештаи за неисполнување на обврските, намалување на рејтингот и опаѓање на корпоративните обврзници.

Во неодамнешниот потег, Fitch Ratings го намали долгорочниот стандарден рејтинг на Sinic Holdings (Group) Co Ltd на „ограничено неисполнување“ од „C“ во четвртокот бидејќи инвеститорот не плати 250 милиони долари на 18 октомври.

Неволјите на Evergrande само се зголемуваат вопоследниве месеци. Намалувањето на ресурсите поставени за обврски од над 300 милијарди американски долари избриша 80 проценти од вредноста на компанијата.

Основана во Гуангжу во 1996 година, инвеститорот ја отелотворува слободната ера на кредити и градежништво. Но, овој бизнис модел е уништен со стотици нови правила дизајнирани да ја ограничат зависноста од долгот и да промовираат прифатливи станови.

Аналитичарите велат дека секоја можност за банкрот ќе покрене прашања за тоа што ќе се случи со повеќе од 1.300 проекти за недвижнини што Evergrande моментално ги има во повеќе од 280 градови и влијанието врз поширокиот сектор на недвижности.

Експозицијата на банката кон градежниците е исто така голема. Документ со истечен рок од 2020 година, кој Evergrande го нарече лажен, но аналитичарите го сфатија сериозно, покажува дека обврските на компанијата се протегаат на повеќе од 128 банки и повеќе од 121 небанкарска институција.

„Со оглед на тоа што немаме многу јасност за тоа како ќе се врши банкарското финансирање за доцните проекти за недвижности, но знаеме дека претпродажбата на проектите е значително намалена, малку е веројатно дека бизнисите во земјата ќе испорачуваат готовина на Evergrande во блиска иднина“, рече аналитичарот Тревис Лунди од Quiddity Advisors во Хонг Конг.

Слични содржини