Фаучи: Делта сојот е најголемата закана

од Берта Китинска

Делта варијантата, кој првпат беше откриен во Индија, е најголемата закана за напорите на САД да го искорени ковид 19, изјави американскиот експерт за заразни болести, д-р Ентони Фаучи, пренесува Танјуг.

„Делта-вирусот на коронавирус е несомнено полесен за пренесување од оригиналната варијанта“, рече Фаучи, додавајќи дека тој вид станува глобално доминантна верзија што предизвикува посериозна клиничка слика кај пациентите, пренесува Ројтерс.

Фаучи потсети дека вакцините одобрени во САД, вклучувајќи ја и вакцината Фајзер / БиоНТех, се ефикасни против новата варијанта на делта.

„Имаме алатки и мора да ги користиме и да го зауздаме новото ширење на вирусот“, рече Фаучи.

Слични содржини