Федерер одигра како во најдобрите денови и се пласираше во четвртфиналето на Вимблдон

од Vladimir Zorba

Повеќекратниот Гренд слем шампион Роџер Федерер потсети на себе од најдобрите денови во осминафиналето на Вимблдон, откако со многу убава игра го победи италијанскиот претставник Лоренцо Сонега со 7: 5, 6: 4, 6: 2.

Гемовите се играа прилично брзо, па натпреварот траеше нешто повеќе од два часа. Судирот исто така беше прекинат од дожд, така што на крајот од првиот сет наметна да се активира подвижниот покрив.

Поројниот дожд продолжи, но во затворената атмосфера Федерер беше немилосрден. Се чинеше дека Италијанецот никогаш не помислил дека можеби ќе успее да победи на овој натпревар.

На крајот, третиот сет ја покажа целата убавина на тенисот на Роџер и даде индикации дека може дури и да стигне до финалето на Вимблдон.

Дотаму ќе мора да мине две пречки, а првата е победникот од дуелот помеѓу вториот тенисер во светот Данил Медведев и Хуберт Хуркач.

Русинот има водство од 2: 1 во сетови, а натпреварот беше прекинат поради дожд по 4: 3 во четвртата делница.

Слични содржини