Федерер размислува за пензија

од Nikola Popovski

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е разочаран по тешкиот пораз од Хуберт Хуркач во четвртфиналето на Вимблдон.

Хуркач го победи некогаш најдобриот тенисер на планетата и еден од најдобрите во историјата со 6: 3, 7: 6 и 6: 0 и замина на мегдан на Матео Беретини, додека Федерер си замина дома.

Веќе некое време е евидентно дека Швајцарецот игра добро, но ни приближно како играше порано.

Поради тоа, сè поинтензивно се зборува за неговото пензионирање, особено што во август ќе наполни 40 години.

Тој зборуваше за тоа како едвај се врати во натпреварувањето оваа година, но и дека чувствува дека постојано напредува, иако е очигледно дека нешто недостасува во неговата игра.

„Навистина не знам. Морам да размислам за сè добро. Мојата цел беше да играм на Вимблдон и да се обидам да освојам уште една титула. Оваа година успеав да дојдам и поради тоа сум многу среќен. Имавме пандемија на коронавирус минатата година и немаше Вимблдон. Морам да одморам неколку дена и ќе одлучам дали ќе играм на Олимписките игри“, рече Федерер.

Тој има осум трофеи од Вимблдон, а не ги освои Олимписките игри во сингл. Така се очекуваше дека оваа година тој ќе се обиде веројатно за последен пат да ги нападне деветтиот трофеј во Лондон и златото во Токио.

За тоа се подготви пред една година и отиде на операции на коленото, од кои се врати само во Доха. Неколку пати тој истакна дека сè уште нема да замине о пензија и тоа го повтори и овој пат, иако признава дека размислувал за пензија.

„Сè уште не би се пензионирал. Кога сте во процесот во кој сум и јас, мора да одите полека, не можете да ја прескокнувате планината чекор по чекор. Вимблдон беше првиот чекор. Сега сè е готово и морам да седнам, да размислам и да се одморам. Морам да видам како реагира моето тело, каква е состојбата на мојот ум и какви се моите колена. Видовме во Хале против Оже-Алијас и денес против Хуркач дека се мачам од време на време. Морам да одвојам малку време и да донесам правилни одлуки. Целта е да се игра, се надевам дека до пензија сè уште нема да дојде“, рече Федерер.

Слични содржини