Франција веќе следната недела ќе го врати амбасадорот во Вашингтон

од Nikola Popovski

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела, откако францускиот и американскиот претседател Емануел Макрон и Џозеф Бајден се согласија да се сретнат кон крајот на октомври поради спорот со подморницата.

Лидерите на двете земји „одлучија да го отворат процесот на длабински консултации со цел да се врати довербата“, се наведува во заедничката изјава на Елисејската палата и Белата куќа по телефонскиот разговор меѓу Макрон и Бајден.

Франција повика на консултации со својот амбасадор откако САД, Австралија и Велика Британија минатата недела најавија ново стратешко партнерство во индиско-пацифичкиот регион, но тие земји не се консултираа со Франција, која загуби договор за снабдување подморницата вреден повеќе милијарди долари на Австралија.

Бајден и Макрон се согласија дека „отворените консултации меѓу сојузниците за прашања од стратешки интерес за Франција и европските партнери ќе овозможат да се избегне таа ситуација“.

Бајден ја потврди „стратешката важност на ангажманот на Франција и Европа во индиско-пацифичкиот регион“.

Минатата недела, Европската унија претстави нова стратегија за зајакнување на економските, политичките и одбранбените врски во областа што се протега од Индија и Кина преку Јапонија до Југоисточна Азија и на исток преку Нов Зеланд до Пацификот.

Претходно, канцеларијата на Макрон објави дека францускиот претседател очекува „појаснувања во врска со американскиот избор да се задржи еден европски сојузник на страната на структурната размена за соработка во Индо-Пацификот“.

Макрон и Бајден разговараа по телефон на барање на претседателот на САД.

Слични содржини