Гејтс падна на петтото место на листата на најбогати луѓе

од Stefanija Kuzmanovska

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, падна на петтото место на листата на најбогати луѓе во светот по разводот со сопругата Мелинда, објави списанието Форбс.

Гејтс се пресели од четвртото на петтото место, зад основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, откако на својата поранешна сопруга и префрли хартии од вредност во вредност од околу 5,6 милијарди долари.

Менаџерот на средствата на Гејтс, „Cascade Investment“, не се бара да ги открие сите трансакции што вклучуваат трансфер на средства на поранешната сопруга на Гејтс. Ова се случува само ако се префрлат повеќе од 5% од акциите на компанијата. Така, сумата што ја плати основачот на Мајкрософт на неговата поранешна сопруга веројатно е уште позначајна. Исто така, не е познато дали ќе следат нови транши.

Бил и Мелинда Гејтс ја прекинаа постапката за развод минатата недела. Во последните месеци се појавија разни шпекулации за причините за разделбата на двојката. „Волстрит Журнал“ објави дека Гејтс бил принуден да поднесе оставка од бордот на директори на Мајкрософт во 2020 година поради истрага за наводите за несоодветни односи со еден од вработените.

Новинарите во изданието не кажаа директно дека таквите постапки предизвикале незадоволство кај сопругата на Гејтс, но навестија за тоа доста јасно.

Слични содржини