Германија од 1. април ја легализира марихуаната

од Nikola Popovski

По долги преговори, „семафор коалицијата“ во Германија ги договори последните детали за легализацијата на канабисот.

„Законот за легализација на канабисот може да стапи на сила на 1 април“, изјавија замениците-шефови на групите одговорни за политиката на дроги по последната рунда преговори во Берлин, пренесува германската новинска агенција „dpa“.

„Прописите се вистинска пресвртница за модерна политика за дроги која ја зајакнува превенцијата и ја подобрува заштитата на здравјето, децата и младите“, се наведува во одлуката.

Законот сега треба да биде усвоен во Бундестагот во неделата почнувајќи од 19 февруари, пренесува магазинот „Феникс“.

Со договор на пратеничките групи, одобрението се смета за прилично сигурно , дури и ако некои претставници на СПД најавија дека ќе гласаат против.

„Семафор-коалицијата“ има 49 места повеќе во Бундестагот отколку што е потребно за апсолутно мнозинство.

Со ваквата одлука, забраната за канабис паѓа по повеќе од 40 години. Продажбата и одгледувањето беа забранети со закон во 1970-тите и почетокот на 1980-тите, пренесува „dpа“.

Се предвидува канабисот да се отстрани од листата на забранети супстанции во Законот за наркотични дроги. Домашно одгледување и поседување на одредени количини од лекот ќе биде дозволено за возрасни од 1 април 2024 година.

Колективно одгледување треба да биде можно од 1 јули. Но, зголемената потрошувачка на канабис може да влијае на безбедноста во сообраќајот, дури и ако има ограничувања за консумирање, како што е случајот со алкохолот, предупредува демохристијанската унија на ЦДУ/ЦСУ.

Хесе и Баварија се против

Во Унијата стравуваат дека црниот пазар ќе напредува. Министерот за внатрешни работи на Хесен, Роман Посек, претпоставува дека легализацијата на канабисот нема да ги спречи дилерите во својата работа.

Како пример ја наведува илегалната трговија со цигари.

Баварската министерка за здравство Џудит Герлах, предупреди на здравствени ризици и најави рестриктивно толкување од баварската федерална влада.

„Баварија е решена да ја искористи сета своја сила за да се спротивстави на оваа неодговорна политика“, рече таа, додавајќи дека Баварија „сака да ја ограничи потрошувачката на оваа опасна дрога преку најрестриктивното спроведување на законите за канабис и да ја спречи колку што е можно повеќе“.

Слични содржини