Германски весник: Ким во новогодишната порака всушност најави можност за нуклеарна војна

од Stefanija Kuzmanovska

Досега основната идеја на Северна Кореја беше повторно обединување со Југот, но диктаторот Ким Јонг Ун сега најави дека тоа нема да се случи. Дојде до промена на правецот со драматични последици бидејќи веќе не се работи за братски народ туку за држава против која треба да се бори, пишува германски „Велт“.

Објавата на Ким на крајот на годината ги редефинира односите со САД и Јужна Кореја, а во екстремен случај може да има за цел да оправда нуклеарен напад.

По повеќедневното собрание на Комунистичката партија во Пјонгјанг, Ким Јонг Ун изјави дека неговата земја повеќе не бара обединување со јужниот сосед.

„Односите меѓу Јужна и Северна Кореја повеќе не се односи меѓу луѓето од иста нација“, рече Ким.

„Овој потег претставува отстапување од долготрајната филозофија на Северна Кореја за стремеж кон обединување на двата системи во конфедерација“, објаснува Ифанг Бремер од Korea Risk Group во Сеул, кој го искажа своето мислење еден ден пред денешните драматични настани.

Откако дедото на Ким Јонг Ун, Ким Ил-сунг, ја презеде власта над земјата, Северна Кореја гледаше на Југот како на браќа. Новата промена во тој правец може да има драматични последици и тоа не само за Корејскиот полуостров.

Северна Кореја е предмет на строги меѓународни санкции поради нејзините нуклеарни оружја и ракетни програми. Полуостровот е во воена состојба, според меѓународното право, од крајот на Корејската војна во 1950-1953 година, а Пјонгјанг ги смета САД и Јужна Кореја за свои најголеми непријатели.

Односот се повеќе се влошуваше во изминатите години, но тие сепак се нарекуваа братски луѓе со цел повторно обединување во кое би коегзистирале како еден народ. Кон тоа се стремеше и Јужна Кореја, но со цел да го направи Северот дел од својата либерална демократија.

Комунистичкиот Север го отфрла ова и ја критикува оваа форма како „обединување преку апсорпција“.

„Обединувањето никогаш не може да се постигне ако државната политика на Јужна Кореја е „обединување преку апсорпција“ и „обединување под либерална демократија“, рече Ким на комунистичкиот пленум на крајот на годината.

„Сега кога Ким изјави дека Северна и Јужна Кореја се одделни завојувани држави, а не нераскинливо поврзана братска нација, полесно му е да ги оправда воените дејствија против сопствениот народ, вели Бремер.

Нападот тогаш повеќе не би значел напад врз браќа и сестри.

„Се чини дека Северна Кореја создава морална и идеолошка основа што ѝ овозможува да насочи нуклеарно оружје кон Јужна Кореја, САД и нејзините сојузници, додава Бремер за „Велт“.

Ким јасно стави до знаење во својот говор:

„Поради немилосрдните мерки на непријателот да ја нападне нашата земја, сега на сите им е јасно дека војна на Корејскиот полуостров може да избие во секој момент.

Севернокорејската армија мора да се подготви, доколку е потребно, со нуклеарни бомби“, рече тој.

Според Бремер, промената на правецот на Ким се подготвувала долго време. Во одлуката му помогна и актуелната геополитичка ситуација. Минатата година, САД ги зајакнаа своите односи со демократиите на Јужна Кореја и Јапонија, со оглед на нуклеарната закана од Северна Кореја. Пјонгјанг, од друга страна, долго време одржува односи со комунистичка Кина, а сега има се поблиски врски со Русија. Во руската агресивна војна против Украина, се акумулираат докази дека Северна Кореја ги опремува трупите на Путин со оружје.

Јасна улога играат и претстојните избори и многу тензичната ситуација во САД.

„Доколку Трамп победи оваа година, одбранбениот став на Северна Кореја, како што беше случајот во 2017 година, може да му помогне на Трамп да се сретне со Ким, рече Ендрју Јео од Центарот за политички студии на Источна Азија Институцијата Брукингс. Сепак, тоа се шпекулации.

На Нова година, Северна Кореја ги направи првите чекори во спроведувањето на новата насока на Ким кон Јужна Кореја. Министерот за надворешни работи Чое Сон Хуи се консултирал со неговите највисоки претставници за „распуштање и реформирање“ на телото одговорно за односите со Југот, објавија државните медиуми.

Во исто време, Северна Кореја објави дека оваа година ќе лансира уште три шпионски сателити во вселената. Конфликтот околу програмата за оружје на Северна Кореја стана значително поексплозивен минатата година. По невидена серија ракетни тестови во 2022 година, земјата тестираше неколку ракети, вклучително и интерконтинентални балистички ракети, во 2023 година. Покрај тоа, Ким дури ја вклучи во својот устав и обврската да го вооружи Северот со нуклеарно оружје.

Ким Јонг Ун

Покрај проширувањето на нуклеарниот арсенал и изградбата на воени беспилотни летала, севернокорејските извештаи велат дека една од најважните задачи за 2024 година е лансирање на уште три сателити за извидување. Ким истакна дека Северна Кореја мора да се држи до својата тврда офанзивна линија. Лансирањето на првиот севернокорејски шпионски сателит во ноември беше поздравено како голем комунистички успех. Со сопствените воени сателити, Ким Јонг Ун сака да може подобро да ги следи движењата на САД. Јужнокорејската тајна служба неодамна предупреди на нови провокации од Пјонгјанг пред парламентарните избори во Јужна Кореја во април и претседателските избори во САД во ноември.

Промената на правецот на Северна Кореја ја прави безбедносната ситуација во светот уште поопасна.

Слични содржини