Германскиот вицеканцелар пристигна во ненајавена посета на Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек утринава пристигна во ненајавена посета на Украина, соопшти германското министерство за енергетика и економија.

На дневен ред е обновата на Украина по војната, како и соработката во енергетскиот сектор, објави „Шпигел“.

Портпаролот на министерството ја потврди посетата, велејќи дека Хабек, кој е и министер за енергетика и економија, пристигнал во Киев рано утринава.

Слични содржини