Го забавува стареењето на кожата и помага при настинки: Ова лековито растение вреди да се има

од Vladimir Zorba

Кантарионот е растение со многу придобивки за организмот; од обезбедување помош при симптоми на депресија до брзо зараснување на раните до моќни својства против стареење.

Многу луѓе имаат масло од црвен кантарион во нивната домашна колекција на лекови како прва помош при изгореници и исеченици, но кантарионот има и многу помоќен ефект кој долго време остана незабележан.

Својства против стареење и помош при настинки

Неодамна се здоби со голема популарност бидејќи се покажува како одличен сојузник во зачувувањето на младоста. Имено, високата содржина на флавоноиди во неговите листови помага во борбата против слободните радикали во воздухот кои значително ја оштетуваат кожата, а богатството на антиоксиданси помага во зачувување на природната убавина на кожата.

Ова растение со жолти цветови има и висока содржина на хиперфорин и хиперицин во неговите пропустливи листови, и со антибактериски и антигабични својства, па затоа е одлично и за консумирање во случај на настинка. Доколку се користи во форма на масло, освен што го забрзува закрепнувањето на кожата, помага при грчеви во мускулите бидејќи има силно благотворно дејство.

Ги намалува симптомите на депресија и го подобрува сонот

Покрај тоа, кантарионот се користи и во лекување на депресија бидејќи содржи серотонин, т.н. хормон на среќата, па се покажува како ефикасен кај луѓе кои имаат поблаги симптоми на оваа психичка состојба.

Овие својства доведуваат до подигнување на расположението, смиреност и релаксација, поради што земањето на оваа исклучителна билка се препорачува и за луѓето кои страдаат од стрес и анксиозност.

Голема предност е тоа што влијае на подобар квалитет на сонот и им помага на луѓето кои често се будат навечер и им е тешко да спијат добро бидејќи го стимулира ослободувањето на мелатонин.

Како да се земе кантарион?

Кантарионот е достапен во различни форми, вклучувајќи капсули, таблети, масло, чај и тинктура. Дозата може да варира во зависност од формата и концентрацијата на производот. На пример, 300 mg до 900 mg стандардизиран екстракт од кантарион дневно обично се препорачува за третман на блага до умерена депресија.

Слични содржини