Ѓоковиќ ги прекина повиците против Австралија: Христијански е да се прости

од Nikola Popovski

Навивачите во Белград го пречекаа Новак Ѓоковиќ, а една од неизбежните теми беше Австралија.

Поконкретно, хаосот кој беше главна тема ширум светот во текот на јануари, што заврши со депортацијата на Ѓоковиќ:

„Искрено во тој момент не очекував и мислев дека ќе бидам на плато, тоа ги надмина моите очекувања, се надевам дека ова не е последен пат да сме заедно. Ќе има повеќе прослави и радост, како за почеток на годината тоа е нешто што веќе е доволно ме потресе мене и моето семејство и блиски луѓе, годината ми почна на грд начин, се случи тоа што се случи во Австралија, но со месеци ме следеше искуството од таму, тие погрешни погледи и осуди“, рече српскиот тенисер.

Откако присутните фанови ги поздравија тие зборови со гласно негодување, Ѓоковиќ ги прекина:

„Повеќе ми се допаѓа навивање отколку „уа“, продолжуваме понатаму… Христијански е да се прости, а ние сме христијани, гледаме, простуваме, само Господ и луѓето околу мене знаат што се случи, не би сакал да зборувам тоа сега и преправајте се дека се жалам. Сето тоа влијаеше на овој момент сега, ме мотивираше и ме инспирираше да се вратам на патеките на старата слава, да се борам за најголемите трофеи во спортот. Имав три од четирите Грен слемови минатата година , многу ви благодарам. Ќе ви открихам мала тајна, имаше идеја да се најдеме по УС Опен минатата година, но затоа оваа година, земајќи ги предвид сите околности, овој трофеј има дополнително значење и вредност за мене и што ме чека во иднина“, истакнал Новак.

Фото: Filip Krainčanić/Nova.rs

Слични содржини