ГОЛЕМ УСПЕХ: Кадетите го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

од Vladimir Zorba

Кадетската репрезентација на С. Македонија денеска во големото финале на ЕХФ шампионатот во Рига ја совлада селекцијата на Швајцарија.

Избраниците на Раде Стојановиќ победија со 24:22, а по овој триумф обезбедија пласман на кадетското Светско првенство наредната година, како и на младинското Европско првенство во 2024-та година.

Димковски го заврши натперварот со седум реализации, а се истакнаа уште Петковски со 6 и Калајџиески со 4 погодоци.

За најдобар играч на мечот беше избран голманот Брестовац.

Слични содржини