Граѓаните изразуваат недоверба во политичарите, според анкетата на ИПИС

од desk4

Според телефонската анкета на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС), околу 40 проценти од граѓаните не веруваат во ниту еден политичар. Анкетата била спроведена помеѓу 23 и 26 мај 2023 година и вклучувала 1.112 полнолетни испитаници кои биле случајно избрани.

Кога било поставено прашањето “Во кој политичар имате најголема доверба”, најголем дел од испитаниците, односно 39,7 отсто, одговориле “ниеден”. Сепак, неколку политичари имале одредена поддршка: 13,5% избрале Христијан Мицкоски, 6,6% Али Ахмети, 5% Димитар Ковачевски, 3,7% Максим Димитриевски, 3% Димитар Апасиев, 2,8% Стево Пендаровски, 2,3% Никола Груевски, 2,2% Билал Касами, 1,8% Арбен Таравари, 1,5% Зоран Заев, 1,3% Африм Гаши и 1,1% Зијадин Села.

Што се однесува до изборите, на прашањето “За која партија би гласале доколку следната недела има парламентарни избори”, 20% од испитаниците избрале ВМРО-ДПМНЕ, 12,9% СДСМ, 6,5% ДУИ, 3,3% Левица, 3% Граѓанско движење на Максим Димитриевски, 2,6% Алијанса за Албанците, 2,3% БЕСА, 1,4% Алтернатива и 0,4% друга партија. Дополнително, 18,3% испитаници изјавиле дека нема да гласаат за ниту една партија, 14,7% рекле “не знам” или немале одговор, а 14,6% не сакале да кажат за кого би гласале.

Важно е да се истакне дека анкетата била финансирана од сопствени средства на ИПИС.

Слични содржини