Гренел: Светот е обединет во тврдењето дека Курти прави проблеми на Балканот

од Vladimir Zorba

Светот е обединет во тврдењето дека Албин Курти еднострано предизвикува проблеми на Балканот, изјави поранешниот американски претставник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел.

Тој на платформата Х (Твитер) напиша дека е време претседателката на Косово, Вјоса Османи, да одлучи дали е со Курти или со меѓународната заедница.

Нејзиниот молк за одржување на нови избори и формирање на ЗСО значи дека таа е дел од проблемот заедно со Курти, рече Гренел.

Слични содржини