Грифин пристигна во Бруклин, се создава најмоќниот квартет во НБА лигата

од Stefanija Kuzmanovska

Поранешниот кошаркар на Детроит, Блејк Грифин, официјално стана нов играч на Бруклин Нетс, пренесуваат американските медиуми!

Грифин неодамна стана неограничен слободен агент со раскинување на договорот со Пистонс, а уште тогаш беше јасно дека тој ќе заврши во Нетс, кои јасно ставија до знаење дека се стремат кон титулата.

Грифин сега ќе формира моќна „четворка“ со Џејмс Харден, Кајри Ирвинг и Кевин Дурент, кои се кошмар за сите ривали оваа сезона. И тука е неговиот поранешен соиграч Деандре Џордан.

– Мислам дека тој ќе даде добар придонес во тимот. Сите го познаваме како добар скокач, но тој исто така го подобри неговиот шут. Ако оставил толку многу пари во Детроит и дошол овде, тоа значи дека сака да победува и да го освои прстенот – рече Харден за својот нов соиграч.

Нетс моментално ја заземаат втората позиција на Истокот со скоро 24:13, откако само Филаделфија е пред нив. Од друга страна, Грифин досега има одиграно 20 натпревари за Пистонс и имаше просек од 12,3 поени, 5,2 скока и 3,9 асистенции за 31 минута што ја поминуваше во просек на теренот.

loading...

Слични содржини