Група од 211 Авганистанци пристигна во Рим, кои беа евакуирани од Кабул

од Nikola Popovski

Група од 211 Авганистанци, кои беа евакуирани од Италија од Кабул, пристигна во Рим.

Авганистански државјани, кои претходно беа евакуирани од Кабул во Кувајт, утрово пристигнаа на римскиот аеродром Фиумичино со авион КЦ767, кој им припаѓа на италијанските воздухопловни сили, објавија италијанските медиуми.

Се наведува дека станува збор за Авганистанци кои работеле во италијанските мисии во Авганистан, а нивните семејства соработувале.

Беше истакнато дека Авганистанците прво ќе бидат ставени во карантин поради епидемијата на коронавирус.

Во соопштението на италијанското Министерство за одбрана се наведува дека од јуни Италија евакуирала повеќе од 1.500 авганистански државјани со седум авиони со „воздушен мост“ воспоставен на линијата Кабул-Кувајт-Рим, а околу 1.000 од нив се донесени во Италија.

Слични содржини