Гувернерот на Хаваи: Идентификувањето на жртвите ќе трае со недели

од Stefanija Kuzmanovska

Гувернерот на Хаваите Џош Грин денеска изјави дека идентификувањето на загинатите во шумските пожари во Мауи ќе биде многу тешко и најверојатно ќе трае со недели.

Тој повтори дека бројот на загинати се искачил на 106, а од семејствата на жртвите е побарано да дадат примероци од ДНК.

„Генетски тим ќе помогне да се идентификуваат жртвите бидејќи околу 185 спасувачи и 20 кучиња трагачи продолжуваат да чешлаат низ пепелта на домовите и другите структури изгорени во најсмртоносниот шумски пожар во САД во повеќе од еден век“, изјави Грин за Си-Ен-Ен.

Слични содржини