Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Пожар во маркет во тетовско Пршовце

Тетовските пожарникари спречија поголем пожар да се прошири во објект на ланецот маркети „Кипер“ во Пршовце. Повредени нема, причинета е материјална штета. – Со нашата интервенција изгаснат е огнот што го зафати делот од објектот кај влезот и изложните прозорци на маркетот „Кипер“ во Пршовце. Повредени нема, само материјална штета, …

Повеќе

Шилегов: Вандализмот над општото добро, никому не носи добро (ФОТО)

Градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов, објави дека во центарот на градот се заменети контејнерите кои вчера беа запалени додека траеше полицискиот час. „Вчера запалените контејнери на Партизанска кај Буњаковец, утрово се заменети со нови. Вандализмот над општото добро, никому не носи добро. Да го чуваме градскиот имот заедно“, напиша …

Повеќе

Опожарено возило на прилепчанец

На 25.03.2020 во 19.50 часот во Полициската станица Прилеп, З.Б.(52) од Прилеп пријавил дека на ул.„Задарска“ во Прилеп било опожарено неговото патничко возило „шевролет“ со прилепски регистарски ознаки. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа на Полициската станица Прилеп. Се работи на расчистување на случајот.

Повеќе

Пожар во ТВ ВИС во Струмица

Рано утрово околу 2 часот изби пожар во зградата на поранешната касарна во Струмица, објави ТВ канал Вис, а се опожарени дел од нивните простории. Во пожарот се зафатени телевизиското студио и техниката, но гореа и останатите субјекти сместени во зградата. Противпожарната екипа е сѐ уште на терен и се …

Повеќе

Пироман запалил три возила во Чаир, две деца завршија во болница

На 12.03.2020 околу 03.34 часот во СВР Скопје било пријавено дека во подземни гаражи на ул.„Седма албанска бригада“ настанал пожар при што биле опожарени три возила, и тоа: „ауди“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Н.Б., „опел астра“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на С.К. и „фолксваген пасат“, со скопски …

Повеќе

За да се спречи палење на стрништата, Град Скопје ќе ги собира остатоците од бербата

Град Скопје и годинава ќе организира бесплатно собирање на остатоците од бербата за да се спречи палењето на стрништата, а со тоа да се заштити воздухот од загадување. И годинава кампањата ќе излезе од административните граници на Скопје и ќе го опфати целиот Скопскиот Плански Регион зашто сите жители на …

Повеќе

Во пожар кај Костурино изгореа два хектара сува трева и нискостеблеста шума

Во атарот на село Костурино попладнево околу 15:20 часот избувна пожар во кој е зафатена сува трева и нискостеблеста шума, информираат од Територијалната противпожарна единица на Струмица. -Опожарена е површина од околу два хектара, а во гаснењето на пожарот учествува едно противпожарно теренско возило и тројца пожарникари, дополнуваат во информацијата …

Повеќе

Страшен пожар во Стразбур: Пет луѓе настрадаа, седум се повредени

Најмалку пет лица загинаа во пожар што избувна во една зграда во Стразбур. Противпожарната служба соопшти дека седум луѓе се повредени. Пожарот е под контрола.

Повеќе

Детали за пожарот во Ново Лисиче: Едно лице заврши на Клиника

Утрово се запали стан е на булеварот „АСНОМ“ број 64 во Ново Лисиче. Според сведочењата на станарите причината за пожарот била плинска боца. -Маж варел кафе на плинска боца се потпалил чаршафот и од таму огнот се раширил насекаде.Од запалениот стан извлечени се петмина, меѓу кои една неподвижна жена и …

Повеќе

Два стана горат во Ново Лисиче (видео)

Два стана горат во Ново Лисиче, чад низ целата населба, пренесува Република. Два стана во зграда спроти ОУ „Лазо Ангеловски“ во Ново Лисиче се во пламен. Чадот е раширен низ целата населба. Пожарникарите од скопската бригада се натерен и работат на гасење на пожарот. Пристигна и трет противпожарен камион. Повеќе …

Повеќе