Хамас и Израел преговараат за продолжување на примирјето, Нетанјаху го објави условот

од Stefanija Kuzmanovska

Хамас и Израел преговараат за продолжување на привременото примирје, пишува The Wall Street Journal, повикувајќи се на египетски и катарски претставници.

Двете страни јавно ја изразија својата желба да го продолжат договорот, според кој Хамас вети дека ќе ослободи 50 Израелци земени како заложници во замена за 150 палестински затвореници во израелските затвори.

Според WSJ, страните сега разговараат за можноста за продолжување на договорот за уште четири дена или помалку. Како дел од овој договор, според извори на весникот, Хамас може да ослободи најмалку 20 жени и деца кои се држат како заложници. Во исто време, египетските власти појаснуваат дека по ослободувањето на сите жени и деца, приоритет ќе им се даде на постарите мажи, а потоа и на предавањето на телата на загинатите, бидејќи Хамас досега ја отфрли можноста за ослободување на младите мажи од Израел.

Продолжувањето на договорот, според советникот на американскиот претседател, Џејк Саливан, во моментов зависи од Хамас, бидејќи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху веќе го објави својот услов – ослободување на десет заложници за секој дополнителен ден од примирјето. Во исто време, групата сè уште не доставила список на оние што е подготвена да ги ослободи, објаснуваат изворите на WSJ.

Од 24 ноември, Хамас веќе ослободи три групи заложници како дел од четиридневниот прекин на огнот. Вкупно, 39 Израелци и 19 странци беа ослободени за време на договорот, како и еден Русин. За возврат, Израел ослободи 117 палестински затвореници.

Милитантите на Хамас кои го нападнаа Израел на 7 октомври заробија околу 240 луѓе.

Слични содржини