Хамилтон: Многу е тешка патеката во Португалија, во многу свиоци едноставно не гледате каде одите

од Aleksandar Petrovski

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги сумираше резултатите од слободните трки во петокот пред Големата награда на Португалија, споделувајќи ги своите впечатоци од првиот настап на патеката „Алгарве“.

  • Многу тешка патека. Вистински тест. Неверојатни промени во висината. На многу места на патеката, едноставно не можете да видите каде одите всушност. На излезот од осмиот свиок, само некое време се загледувате во небото, без идеја што ве чека над ридот.

Во единаесеттиот свиок исто така е интересно – влегувате во свиок и не знаете каде сте, а потоа одеднаш ќе се најдете во свиок. Така што, многу тешко. И површината е многу мазна – денес многумина направија грешки и се излизгаа, многумина беа свртени наоколу, изјави актуелниот светски шампион во Формула 1.

Португалското Гран при е закажано за утре (25 октомври) со почеток во 14.10 часот.

loading...

Слични содржини