Хари и Меган ќе бидат поканети на крунисувањето на кралот Чарлс

од Nikola Popovski

Војводата и војвотката од Сасекс, Хари и Меган, ќе бидат поканети на крунисувањето на кралот Чарлс Трети, закажано за 6 мај, објави британски Дејли Мејл, повикувајќи се на извори од Вајтхол.

Парот е поканет на церемонијата во Вестминстерската опатија, а официјалните лица подготвија план за да се осигураат дека парот нема да го засени настанот, пренесува печатот.

Извор за британскиот весник вели дека „двојката е на списокот“ и дека се во тек плановите да се осигура дека сè ќе помине глатко и без драма.

Организаторите „одат во голема мера“ за да обезбедат принцовите Хари и Вилијам да не седат заедно, во светлината на неодамнешните откритија од книгата „Reserve“.

Поканите ќе бидат испратени во следните неколку недели, откако ќе биде потврдена листата од 2.000 гости, а на нив заеднички работат Бакингемската палата, кабинетот на премиерот и Министерството за надворешни работи.

Според наводите, официјалните лица кои ќе присуствуваат на крунисувањето мора да го потврдат своето пристигнување на почетокот на април.

„Дејли мејл“ објави дека Хари и Меган ќе добијат ист третман како кога во катедралата Свети Павле се славеше платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора.

Тие ќе влезат сами во опатијата и ќе седнат спроти принцот и принцезата од Велс, кои се на ред за наследниците на тронот.

Слични содржини