Хари Кејн сака трофеи и сака да замине во Манчестер

од Stefanija Kuzmanovska

Даниел Леви под притисок. Првиот човек на Тотенхем со години не успеа да состави тим кој ќе се натпреварува за титулата во Лондон – пропуштија нереална шанса во сезоната кога Лестер ја освои Премиер лигата – и Хари Кејн веќе е уморен. Според извештаите од Островот, најдобриот англиски голгетер решил да го напушти клубот во кој пораснал во потрага по пехари.

Сепак, тука доаѓаме до проблемот, бидејќи Тотенхем не би сакал да го продаде Кејн, па дури и ако треба, се надева дека ќе го продаде во некој странски клуб. Тој се надева на Пари Сен Жермен.

Кејн, од друга страна, сака да остане во Англија, поточно, пишува „Индипендент“, тој сака да оди во Манчестер Сити или Манчестер Јунајтед.

„Граѓаните“ секако бараат сериозен напаѓач за да го замени Серхио Агуеро, иако Пеп Гвардиола неодамна изјави дека клубот нема да потроши премногу пари на засилувања ова лето. Гвардиола сепак сака помлади играчи и повеќе би го сакал Ерлинг Халанд од Борусија.

Јунајтед го има Единсон Кавани, но тој веќе е стар, а на тимот на Оле Гунар Солскјер дефинитивно му треба толку голема ѕвезда за да го врати на самиот врв на островскиот фудбал. Ништо не освоија на „Олд Трафорд“ откако Жозе Мурињо ги однесе во Лигата на шампионите преку Лигата на Европа во 2017 година. Тие ја чекаат титулата во Премиер лигата од 2013 година, односно осум години.

loading...

Слични содржини