Хари пристигна на суд во Лондон: Втор ден од сослушувањето против „Дејли Мејл“

од Stefanija Kuzmanovska

Британскиот принц Хари денеска пристигна во Високиот суд во Лондон на вториот ден од сослушувањето во неговата тужба против издавачот на весникот „Дејли Мејл“ поради долгогодишно наводно прислушување телефони и нарушување на приватноста.

Хари, помладиот син на кралот Чарлс, поднесе тужба против Associated Newspappers (ANL), заедно со шест други весници, тврдејќи дека е жртва на „многубројни незаконски дејствија“ од новинари или приватни истражители кои работат во име на ANL, Daily Mail и Mail on Sunday.

Во тужбата се приклучија и пејачот Елтон Џон, режисерот и сопругот на Џон, Дејвид Фурниш, и актерките Елизабет Харли и Сејди Фрост.

ANL, која бара отфрлање на случајот, во соопштение наведе дека категорично ги отфрла обвинувањата и енергично ќе ги брани доколку има потреба.

Слични содржини