Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Денеска ќе биде објавена пресудата за предметот „Транспортер“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде објавена пресудата за предметот „Транспортер“, во кој обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески и уште 20-тина лица. Обвинетите се гонат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера …

Повеќе

Кривичен суд: Барањата на одбраната за одложување на „Рекет“ се начин за одолговлекување на постапката

Барањата на одбраната за одложување на случајот „Рекет“ судот ги разбира единствено како начин за одолговлекување на постапката, имајќи во предвид дека се работи за притворски предмет и дека се исполнети сите услови – односно, судницата редовно се дезинфицира, има доволно простор и одалеченост меѓу странките и задолжително се носат …

Повеќе

Одложено судењето за „Рекет“ на барање на адвокатите на Јанева

Судијката Васка Николовска-Масевска одлучи да го прифати барањето поднесено од Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев за одложување на денешното рочиште за „Рекет“, а наредното го закажа за три дена од сега, односно за в четврток. Следното рочиште ќе се одржи доколку адвокатите на ексспецијалната обвинителка Катица Јанева не поднесат ново …

Повеќе

Кривичниот суд денеска и во петок ќе врши темелна дезинфекција

Основниот кривичен суд Скопје ја информира јавноста дека денеска и во петок ќе врши темелна дезинфекција на суднцитие, ходниците, санитарните јазли, шалтерите и сите останати простории во новата и старата зграда. „Согласно препораките на владата овие дезинфекци ќе се вршат секоја среда и секој петок се додека постои потреба за …

Повеќе

Основниот граѓански суд Скопје објави по кои предмети итно ќе постапува

Основниот граѓански суд Скопје согласно мерките и препораките од Владата за превенција од ширење на коронавирусот ќе работи само по итни предмети за примена на времени мерки, спорови за објавување на исправка на објавена информација, вонпарнични и извршни предмети во врска со воспитување и заштита на децата и обврски по …

Повеќе

Новите судии на Врховниот суд дадоа свечена изјава

Во просториите на Судскиот совет на Република Северна Македонија денеска свечена изјава дадоа ново избраните судии на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Марјана Лазарова – Трајковска, Наке Георгиев, Лидија Мартинова и Сафет Кадрии. Новоизбраните судии на Врховниот Суд, според соопштението на Судскиот совет, ја дале пред претседателот и членовите …

Повеќе

Конечно донесена пресудата: Дали „Stairway to Heaven“ е плагијат?

Бендот Лед Зепелин го доби долгогодишниот спор во поглед на авторските права, бидејќи американскиот суд пресуди дека легендарниот британски рок бенд не го копирал хитот „Stirway to Heaven“, пишува BBC. Во 2014 година, бедот беше обвинет дека ја „украл“ песната „Taurus“ на американскио бенд Спирит. „Taurus“ настанала во 1968 година, …

Повеќе

Врховен ја одби жалбата, Вангеловски и официјално разрешен

Врховниот суд ја одби жалбата на поранешниот претседател, Јово Вангеловски како неоснована и го потврди решението на Судскиот совет. Со оваа одлука Вангеловски и официјално е разрешен. -Жалбениот совет при Врховниот суд на Република Северна Македонија на вчерашната седница расправаше по повод поднесената жалба од поранешниот Претседател – судија Јово …

Повеќе

Случај „ТНТ“: Се презентираше снимка од собраниската надзорна расправа за уривањето на „Космос“

Со изведување докази, односно презентација на снимка од собраниската надзорна расправа за уривањето на објектот „Космос” на бизнисменот Фијат Цановски, денеска продолжи судењето за  предметот „ТНТ“ кој го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвинението е Бурим Рустеми. Пред почетокот на рочиштето, претседателот на судечкиот совет Ставрев прочита меил …

Повеќе

Судењето за „Рекет” продолжува со сведоци

Последните сведоци предложени Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинет во случајот „Рекет”, треба да бидат сослушани на денешното рочиште за овој судски предмет. На последното рочиште сведочеа стилистот Сергеј Варошлија, сопственичката на оптика Марија Јанковска и сопственикот на галерија Алекс Кртов. Требаше да бидат сослушани и Владимир Тодоровиќ, Дејан Панделески …

Повеќе